Sokağa Atılmış Bir Kediyi Şişlemek

  Kedimi evime ilk getirdiğimde sol kolundaki  5-6 cm’lik yara neredeyse 2 cm’ye kadar düşmüş ama hala enfeksiyonu geçmemişti. Antibiyotikli bir merhem sürerek sargıladı kolunu veterineri. Sepet dünyanın en uslu kedisiymişçesine hiç sesini çıkartmadan merhemin sürülmesini, sargılanmayı bekledi. Ama sargıdan öyle rahatsızdı ki, eve gidince kıyısından köşesinden sargıyı yemeye başladı. Bir şekilde yarasına ulaşıp kaşımak istiyordu. Eline şiş versek, şişle kaşıyacak gibiydi, kolu alçıda olan insanlar misali. O kadar çok tepindi, o kadar çok uğraştı ki yarasına ulaşabilmek için, bandajı bir gün içinde dayanmayacak hale gelmişti. Normalde iki gün sonra bandaj yenilemeye götürecekken kalktım ikinci gün götürdüm veterinere “çok rahatsız oluyor bu çocuk bandajdan” diye. 

Image

Velhasıl veterinerimiz (ilk elde aldığım değil, evime nispeten daha yakın ve iyi ünlü bir veterinere götürdüm) bandajın yaranın kapanmasını uzatacağını ve hayvanın rahatsızlığının daha uzun süreye yayılacağını söyleyerek bandajı çıkartıp boyunluk takmayı teklif etti. Sepet’in sağlığı ve rahatlığı %100 öncelikli olduğu için bu teklifi kabul ettim. Yaranın hızlı kapanması her şeyden önemliydi o dönem için. Yalnız, bandajın kedi sahibi için daha rahat olduğunu da belirtmeliyim. Boyunluk kediden koruması gereken yaranın nerede olduğuna bağlı olarak kedinin yemek yemek, su içmek, kendini temizlemek gibi hayati fonksiyonlarını etkileyebiliyor. Ben Sepet’in karnının acıkmasıyla ya da susamasıyla uyandırılıyor ve ellerimle besliyor, suyunu kendim içiriyordum. (Kendisi uğraşmak istemeyenler sanırım boyunluğu bu zamanlarda çıkartabilirler, veterinerimiz öyle söylemişti. Ama ben bunu sadece bir kez denedim ve Sepet ben boyunluğu çıkartır çıkartmaz açlığını unutup yarasını yalamaya başladı.) Yemek yedirmek/su içirmek uykuların bölünmesi ve susama ihtimali düşüncesiyle evden çıkamamak dışında o kadar büyük sorun olmamakla beraber benim yaşadığım en büyük sorun kedinin kendini temizleyemiyor oluşuydu. Bunun bir çözümü de yok, böyle bir durumla karşılaştığınızda saçma sapan petshop/veteriner önerileriyle kedilerinizi şampuanlamaya kalkmayın. O boyunluk çıkana kadar o kokuyu çekecek, elinizde ıslatılmış bir bez kedinin tuvaletten çıkmasını bekleyecek ve poposunu sileceksiniz. Bu arada kedinizden iğrenmemeye ve sevgi ihtiyacını ihmal etmemeye çalışın. Boyunluk kullandığımız dönemde alıştık biz Sepet’le koyun koyuna uyumaya, bütün kirine rağmen yorganın içine girmek istediği zaman onu almalısınız yanınıza. Hele sokakta yaralanmış bir can varsa elinizde, size güvenebilmesi lazım. Bu çok önemli. Boyunlukla ilgili belirtmem gereken bir şey daha var ki o da kedinizin onu çıkartmak için elinden geleni ardına koymyacağı, boyunluğu bağlayan ipi çözmeyi öğrenip boyunluğu bir yerlere sıkıştırıp çıkartacağı ve sizin bunu engelleyebilmek için sürekli kedinizin etrafında olmanız gerektiği. Aksi halde 2 cm’lik yarayı tekrar 5 cm’ye çıkartma, boyunluğu çıkartmaya çalışıp kendini boğma gibi durumlarla karşılaşma ihtimaliniz var.

Image

Bizim boyunluk kullandığımız dönemde yaradaki enfeksiyon neredeyse geçmişti ve antibiyotikli merhemi bırakıp yalnız eczaneden aldığım Batticon’u düzenli olarak(günde iki kez, sabah akşam) uygulamaya başladım, tabi antibiyotik şuruba (Lagropen, evet, bildiğiniz çocukken çtiğimiz iğrenç antibiyotik şurubu) başlamış olmamızın da etkisi vardı bu yarayı sadece Batticon’la tedavi etmeye başlamamızda. Batticon’u aksatmamak, sürerken dikkatli olup yaraya zarar vermemek (yumuşak hamlelerle, sürtünme oluşturmadan, yalnızca baskı uygulayarak) önemlidir böyle bir durumda. Bir haftadan sonra Sepet’in yarası kapanmış ve bizim diğer sağlık sorunlarıla nihayet ilgilenebilme vaktimiz gelmişti…

 

Notlar:
Sepet’i sahiplendiğim veteriner Ankara/Ümitköy’de AVet. Şeker gibi bir ekipten oluşan, hayvansever bir klinik.
Sonrasında gittiğimiz veteriner Dikmen Caddesi’nde Güven Veteriner kliniği. Kendisiyle ilgili fikirlerim olumlu sayılmaz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s